BEREKETLİ KÖYÜ
 

 

BEREKETLİ KÖYÜ

Bereketli köyü Trabzon ili araklı ilçesi küçükdere vadısınden sahilden 7 km uzakta kurulmuş bir yerleşim birimidir.köyümüz çok göç verdiğinden son nufüs sayımında 305 kişi kadar dır.Önçeleri bu köyde bir köy altı merkezi fırın ,bakal terzi mobilya ,kıraathane ve yorgancı ,demir el aletleri gibi küçük işletmeler bulunmakta idi.Fakat genel olarak1980 sonrası yıllarda köyümüz aşırı göç verdiğinden ötürü bu meslek dalların dan hiç birisi şu an burada bulunmamakla birlikte ve o hareketlilikten hiç bir eser yer almamaktadır..Kısaca savaştan çikmiş bir yer görüntüsünü almiş bulunmaktadır.Şimdi burada yaşayanlar o eski günleri arar olmuşlar.ama o zaman dan bu yana köyümüzde çok olumlu değişiklikler olmüş bir kere köyümüzü ilçeye bağlayan yolumuz asfalt olmuş köyle ilçe arası beş dakıkaya düşmüş eskiden bu 7 km yolu yarım saat dan önçe gidemezdik.bu nun yanın da yine köyümüze bir yatalı bölge okulu kazandırılmiş şu an tam faal bir şekilde öğretimine devam etmektedir.Köyümüz de 3 camıı 1.kuran kursu ve 1 de yatılıbölge ilk öğretim okulu bulunmaktadır.yine bölge turizmine önemli katkı sağlayan şifalı su halk diliyle acı su köyümüzde çıkmakta ve gerek trabzon gerekse çevre illerve Türkiyenin her terafından bu su sayısızca ziyaretci ağırlamakta ve özellikle böbrektaşi hastalıklarında doktor tavsıyesi ile yararlanılmaktadır.Köyümüzün halkının gecim kaynağı başta fındık ,çay ve mısır olup burada yaşayan halkımız ilçelerde memür ve işçilik yapmaktadır.Yaz aylarında özellikle fındık mevsiminde agustos ayında köyün nüfüsü artmaktadır.Yaylacılık köyümüzde eskisi kadar olmamakla birlikte yayla mevsiminde halkımız yaylalara çıkmaktadır.Yaylaya çıkmak artıkdaha çok gezi ve piknik amaçlı olmaktadır.en son olarak köyümüzün muhtarlığını 2009 yılı muhtarlik secimlerinde KEMAL TİLKİ RECEP ŞENTÜRK TEN devir almiş halan kemal Tilki bu görevi yürütmektedir .Köyümüze ulaşım araklı ve sürmene ilçelerinden dolmüş kalkmaktadır.2007 adrese dayalı nufüs sayımına göre köyümuzun nufüsu 305 kışı olarak belirlenmiş bunun151 erkek 154 kadın 2008 adrese dayalı nufus sayımına göre köyümüz :370 kışi olarak kayıtlara geçmiştir .

 

BEREKETLİ KÖYÜ TARİHİ: Mahura köyü 1486 tarihinde sürmene nahıyesine bağlı olarak kaydedilen köylerin en büyüklerinden biridir.MM 828 nolu defterde mahura (bereketli) köyü 8, TT(tapu tahrir) 52 ve daha sonraki tarihlere ait MM (Maliyeden müdevver)288 ve Tapu kadostra genel müdürlüğü arşivi(TKGMA) 29 Numaralı defterde ise dokuz hisseye ayrılarak tımarlara gelir olarak kaydedilmiştir.TKGMA 29 numaralı defterde ise bu 9 hisse :kariyeri Mahura namıdeğer Avano(1) Namıdeğer cavdano(2)namıdiğer linostaş (3) N amıdeğer Marhon (4) namıdiğer Dul (5) namıdiğer Avanos (6) namidiğer kucara ve lazanat kucaraya bağli bir mezra olarak kaydedilmiştir.Bütün bü kayıtlar ayrı birer köy olarak karşımıza çıkan hisselerin o gün Mahura köyüne bağlı birer mahalle olduğu nu görmekteyiz. Bugün TKGMA 29 da isimleri verilen cavdano ve marhonun neresi olduğu dair kesin bir bilgimiz olmamakla birlikte kucara bugünkü adıyla GÜLTEPE lazanat ( CİMENLİ) sürmeneye bağli birer köy. Mahura ise bugünkü adıyla Bereketli (AVANOS-YILDIZLI) LINONSTAŞ-Yasıkaya ve dul Araklıya bağlı birer köy olarak günümüz de mevcutdur.Mahura köyü 8 hisseye ayrılarak tımarlara gelir olarak yazıldığını görmekteyiz.kayıtlarda bu köye ait mülk olarak kaydedilen yerin daha önçe kotoros adlı bir hırıstıyana ait olduğu ve sahıbının Rumeline sürüldüğü kaydedilmiştir.1486 tarıhın de bu köyde 2 si Müslüman 244 hane 16 mücerred 16 bive 3 baştine 4 zemin mevcut olup ve toplam olarakda 18,151 akçelik gelir kaydedilmiştir.Ayrıca bu köyde üç hane müsellem ve beş hanede bunlara yamak olarak kaydedilmiştir .mahura köyü 1515 tarihinde 11 müslüman 304 hane 3 mücereed 38 bive 56 baştine 6 zemin ile 8 hane cemaatı müsellem 14 değirmen mevcut olup toplam olarak 28,000 akçelik gelir kaydedilmiştir.1553 tarihinde 80 i müslüman 230 hane .4 ü müslüman 27 mücerred 15 imüslümanın elinde 118 baştine 11 hane 2mücerred 26 baştine ve 42 zeminden oluşan cemaatı müsellem 8/ değirmen vardı ve toplam olarak 31,113 akçelik gelir kaydedilmiştir.1583 yılında 91 i müslüman258 hane 6 simüslüman 18 zemin 19 u müslümanların tasarufunda 144 baştıne ve 2 si müslümanların elinde 9 değirmen toplam olarak 36,047 akçelik gelir kaydedilmiştir. KAYNAK SÜRMENE BELEDİYESİ KÜLTÜR YAYINLARI 1990 YAZAR Mehmet BİLGİN -Ömer YILDIRIM

 

ŞİFALİ SUYUN TARİHİ:

 

TRABZON İLİ ARAKLI İLÇESİ:Bereketli köyü şifali suyunun tarihi 1965 yıllarına  dayanmaktadır.Şimdiki suyun bulunduğu bu alan köyümüzün merası olup ormanlık alndadır.1965 yıllarında köyümüz halkından olan kişilerin burada ormandan odun yapmak için geldiklerinde burada ormanın içerisinde akan bir su görürler bu su dan içince suyun acı oluşu  değişik bir su olduğu gören köylülerimiz burada  böyle bir suyun var oluşu nedeniyle girişim yaparak  bu  suyu işletmeye acarak  bu suyu duyurarak analizini yaptırarak  özellikle böbrek taşı hastalıklarında etkili olduğu Böbrektaşi olan hastalarımız bu sudan azamı bir hafta burada kalarak bu suyu kullandıklarında bu hastalıktan kurtulma şansı bulunmaktadır.suyumuz doktor tavsiyelidir.

1965 yıllarından bu yana  bu suyu halkımızın hizmetine açarak  gerek bölgemizde gerekse  yurdumuzdan diğer bölgelerinden gelen insanlarımız burada şifa bularak  böbrek taşi  düşürmekte bir numara olan  bu suyumuz  böbrek taşi hastalığı çeken hastalarımız için bulunmaz bir nimetdir.BU NİMETTEN YARALANMAK İÇİN AŞAĞIDAKI İLETİŞİM ADRESİNDEN SU HAKKINDA BİLGİ ALABILIRSINIZ HER TÜRLÜ SORUNLARINIZ İÇİN:İLYAS ALTUNTAŞ .ŞİFALİ SU TESİSLERİ:04627384010.GSM:05367790888.

Suyun işletmesi 1965 yıllarından bu yana bir çok el değiştiği halde en son olarak  Niyazı ALTUNTAŞ ve Oğulları  tarafından işletilmekte olup ben niyazı ALTUNTAŞ oğullarından İLYAS ALTUNTAŞ Olarak bu suyun özellile böbrek hastaliği olan hastalarımıza tavsiye  eder ,buraya gelen hastalarımıza her türlü hizmet de  bulunmayı  gelen hastalarımızın buradan iyileşerek ayrılmaları için elimizden gelen her türlü gayreti gösterme  çabasındayız .kısaca gelen hastalarımız buradan memnun kalarak ayrılmaları için  biz beş kardeş olarak  her türlü hizmeti gelen misafirlerimize sunma gayreti içerisindeyiz.şu anda  tesislerimizde yemek yeme içme  kendin pişir kedin ye  gibi et reyonlarımız bulunmakta her gün taze etlerimiz reyonumuz da mevcut olup ziyaretcilerimzin hizmetindeyiz..
BİZE ULAŞMAK İÇİN:
İLETİŞİM ADRESİMİZ:
İLYAS ALTUNTAŞ VE KARDEŞLERİ    ŞİFALİ SU TESİSLERİ: 04627384010İLYAS ALTUNTAŞ :GSM:05367790888

Şifali su tesislerimizde orman havası içerisinde piknik yaparak suyumuzu içerek varsa böbrek ve cilt ve mİde  hastalıkları şikayetlerinden kurtulmak için bulunmaz bir fısat sizlere bir telefon kadar yakınız:.İLYAS ALTUNTAŞ

ŞİFALI SUYUNA ULAŞIM:

ŞİFALI SUYUMUZ  TRABZON İLİ ARAKLI AİÇESİ  BEREKETLİ KÖYÜ MEZRASINDA BULUNMAKTA OLUP U LAŞİM İÇİN TRABZON İLİNE  40 KM   ARAKLI İLÇESİNE   7KM OLUP ARAKLI NIN  GÜNEYİNDE   ARAKLI TAN  SÜRMENE İSTİKAMETİNEGİDERKEN KÜÇÜKDERE VADISINDEN   7 KM YUKARI DA OLUP  YOLUMUZ ASFALT OLUP ARABAYLA ARAKLI TAN  YAKLAŞİK 10 DAKIKA SÜRMEKTEDİR.

Mahura köyü 1486 tarihinde Sürmene nahıyesine bağlı olarak kaydedilen köylerin en büyüklerinden biridir. MM 828 nolu defterde mahura (bereketli) köyü 8, TT (tapu tahrir) 52 ve daha sonraki tarihlere ait MM (Maliyeden müdevver) 288 ve Tapu kadastro genel müdürlüğü arşivi (TKGMA) 29 Numaralı defterde ise dokuz hisseye ayrılarak tımarlara gelir olarak kaydedilmiştir.

TKGMA 29 numaralı defterde ise bu 9 hisse: kariyeri Mahura, namı diğer Avano(1), namı diğer Cavdano (2), namı diğer Linostaş (3), namı diğer Marhon (4), namıdiğer Dul (5), namı diğer Avanos (6), namı diğer Kucara ve Lazanat Kucara'ya bağlı bir mezra olarak kaydedilmiştir.

Bütün bü kayıtlar, ayrı birer köy olarak görünen hisselerin, o gün Mahura köyüne bağlı birer mahalle olduğu görülmektedir. Bugün TKGMA 29'da, isimleri verilen Cavdano ve Marho'nun neresi olduğuna dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte Kucara, bugünkü adıyla GÜLTEPE, Lazanat (Çimenli) Sürmene'ye bağlı birer köydür. Mahura ise bugünkü adıyla, Bereketli (Avanos-Yıldızlı) Linonstaş-Yassıkaya ve Dul, Araklı'ya bağlı birer köy olarak geçmektedir.

Mahura köyü, 8 hisseye ayrılarak, tımarlara gelir olarak yazılmıştır. Kayıtlarda, bu köye ait mülk olarak kaydedilen yerin, daha önce Kotoros adlı bir Hıristiyan'a ait olduğu ve sahibinin Rumeli'ne sürüldüğü kaydedilmiştir.

1486 tarihinde bu köyde; 2'si Müslüman 244 hane, 16 mücerred, 16 bive, 3 baştine, 4 zemin mevcut olup ve toplam olarak da 18,151 akçelik gelir kaydedilmiştir. Ayrıca bu köyde üç hane müsellem ve beş hane de bunlara yamak olarak kaydedilmiştir.

Mahura köyü 1515 tarihinde, 11 Müslüman, 304 hane, 3 mücereed, 38 bive, 56 baştine, 6 zemin ile 8 hane cemaatı müsellem, 14 değirmen mevcut olup toplam olarak 28,000 akçelik gelir kaydedilmiştir. 1553 tarihinde, 80'i Müslüman, 230 hane .4'ü Müslüman, 27 mücerred, 15'i Müslüman'ın elinde, 118 baştine, 11 hane, 2 mücerred, 26 baştine ve 42 zeminden oluşan cemaati müsellem, 8 değirmen vardı ve toplam olarak 31,113 akçelik gelir kaydedilmişti.

1583 yılında 91'i Müslüman 258 hane, 6'sı Müslüman 18 zemin, 19'u Müslümanların tasarufunda 144 baştıne ve 2'si Müslümanların elinde 9 değirmen, toplam olarak 36,047 akçelik gelir kaydedilmiştir.

Kültür

Diğer birçok köy ve kasabada olduğu gibi, Bereketli köyü halkı, tipik Karadeniz gelenek ve göreneklerine bağlı kalmıştır. Gerek dinî ve millî bayramlar olsun, gerek sosyal yaşamın değişik alanarında olsun bu gelenek ve görenekler, nesilden nesile aktarılmıştır. Ancak köyden şehire göç'ün aşikar sonuçlarından biri olarak, yeni nesil bu kültür mirasından yoksun olarak yetişmektedir.

Yaylacılık, eskisi kadar olmamakla birlikte, yayla mevsiminde, halk yaylalara çıkmaktadır. Yaylaya çıkmak, artık daha çok gezi ve piknik amaçlı olmaktadır.

Yemek kültürü, Karadeniz'e has özellikler sergilemektedir. Köy mutfağının tatları şöyle sıralanabilir;

  • Mısır ekmeği,
  • Lahana çorbası,
  • Tuzlu peynir (eski peynir),
  • Malez (kara kabaktan),
  • Kabak lapası,
  • Goliya,
  • Taze ve kuru fasulye,
  • Kiremitte hamsi,
  • Hamsi buğlama/ızgara/tava,
  • Isırgan lahanası.

Coğrafya

Bereketli köyü Trabzon ili, Araklı ilçesi, Küçükdere vadisinden, sahilden 7 Km. uzakta kurulmuş bir yerleşim birimidir.

Köye ulaşım, Araklı ve Sürmene ilçelerinden dolmüşla yapılabilmektedir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yaz aylarında, özellikle fındık mevsiminde, ağustos ayında, köyün nüfusu artmaktadır. 2007 yılının adrese dayalı nüfus sayımına göre köyü nufüsu 305 kişi olarak belirlenmiş, bunun 151'i erkek, 154'ü kadın olarak kayıtlara geçmiştir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 305
2000 522
1997 350

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkının geçim kaynağı; başta fındık, çay ve mısır olup burada yaşayan halk, ilçelerde memür ve işçilik yapmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Kemal Tilki
2004 - Recep Şentürk
1999 - Mehmet Tilki
1994 - Mehmet Tilki
1989 - Ali Niyazi Yılmaz
1984 - Hüseyin Aktaş
1979 - Mahmut Tilki
1974 - Mahmut Tilki